Stipendier
Stipendier för fellowship
Publicerad 4 maj 2023
Är du en specialistläkare, SGF medlem, och är intresserad av att delta i en fellowship utbildning? Svensk Gastroenterologisk Förening främjar fellowship utbildning för sina medlemmar genom att utlysa möjlighet att ansöka medel för resa och logi under fellowship-perioden.
Adepten ansvarar för att ta kontakt med enheten man önskar utbilda sig på. Adeptens lön betalas av hemsjukhuset.
Ansökan till SGF kan beviljas endast en gång per person. Fellowship kan inte bli kortare än 2 veckor eller längre än 3 månader (inte nödvändigtvis sammanhängande tid).
En skriftlig resumé skickas till SGF efter avslutad fellowship, gärna med några bilder som kan publiceras på SGFs sociala media, med samtycke till eventuell publikation på SGFs sociala media, hemsida eller/och i Gastrokuriren.
Ersättning
I ansökan anges av adepten förväntade logi och resekostnader. Taksumma är 15 000 SEK per person per månad i max 3 månader (kan fördelas på bostad och resekostnader). Kostnader måste redovisas.
Ansökningsförfarande
Ansökan ska innehålla:
- Motivationsbrev
- CV
- Kopia av kontrakt mellan praktikplatsen och hemsjukhuset/regionen
- Fellowships målbeskrivning
- Förväntade logi och resekostnader
Ansökan skickas till endo@svenskgastro.se
Maximalt kan 2 ansökningar per termin beviljas. Deadline för ansökan är 31 mars och 30 september. Tidsfrist på bedömning av ansökan är 30 dagar.
fellowship_sgf_240415